کلاینت مال ارائه انواع سرور اچ‌پی HP Server
مروری بر انواع سرورهای ارائه شده در شرکت HP

شرکت HP در حال حاضر یکی از بزرگترین شرکت‌های ارائه‌دهنده سرور در میان سایر شرکت‌ها محسوب می‌شود. در حال حاضر این شرکت در زمینه‌ی عرضه تخصصی سرور و تجهیزات شبکه، پرچم‌دار این رده از محصولات به شمار می‌آید. به جرأت می‌توان گفت در بین سایر برندهای سخت‌افزاری دیتاسنتر در ایران، برند HP قدرتمندترین سخت‌افزار است که می‌توان به تجهیزاتی همچون رک‌ و سوئیچ، استورج و سرورها و بسیاری از تجهیزات جانبی اشاره کرد.

دسته‌بندی انواع سرورهای برند HP

عموماً جهت انجام هرنوع دسته‌بندی معیارهای مختلفی را درنظر می‌گیرند. در مورد تهیه یک سرور اچ‌پی برای یک سازمان بررسی زیرساخت نکته‌ای بسیار حائز اهمیت می‌باشد. مدیران شبکه با درنظر گرفتن نوع زیرساخت می توانند یک انتخاب مناسب جهت افزایش کارایی با استفاده از فناوری‌های نوین داشته باشند. این انتخاب در افزایش کارآیی و انعطاف پذیری شبکه بسیار مهم بوده، چرا که در قبال هزینه می‌توان برای چندین سال از ذخیره‌سازی داده‌ها در شبکه و  نظارت بر آنها اطمینان خاطر حاصل نمود. سرورهای اچ‌پی به همراه سایر تجهیزات دیگر جهت مدیریت، ذخیره‌سازی اطلاعات و تجهیزات جانبی، توانایی ارائه سرویس‌های کارآمد برای سازمان‌ها را دارند.

یکی از مهم ترین ملاک‌های انتخاب یک سرور اچ‌پی، انتخاب نوع آن است. سرورها عموماً از لحاظ نوع به دو دسته رک مونت و تاور دسته بندی می شوند. در این میان سرورهای سری Proliant شامل سرورهای Rackmount و Tower و Blade هستند. سرورهای Tower و Rackmount در مدل‌های۱۰۰ ، ۳۰۰ و ۵۰۰ ارائه شده است. از آنجایی که در فروشگاه کلاینت مال سرور اچ‌پی Proliant در دو مدل سرور اچ‌پی مدل TM200 Base و سرور اچ‌پی مدل TM200 Enterprise عرضه می‌شود، در ادامه این مقاله از سری مقالات مجله کلاینت مال به معرفی سرورهای سری Proliant می‌پردازیم.

سرورهای سری رک مونت (Rackmount (DL

سرورهای رک مونت سرورهایی هستند که جهت استفاده باید داخل رک قرار گیرند. این نوع سرورها سایز متوسطی دارند و برای محیط‌های با تعداد سرور بالا مناسب هستند. یکی از پرفروش ترین انواع سرور در ایران مدل DL380 است. در واقع می‌توان گفت این مدل برای پشتیبانی از میزان حافظه دیسک و I/O بالا طراحی شده‌اند که در بخش‌های مختلف از جمله سایت‌ها، دیتاسنترها و … استفاده می‌شوند و بسیار انعطاف‌پذیر هستند. از دیگر سرورها در این سری، مدل DL100 ،DL300 ،DL500 ،DL700 و DL900 هستند.

ارائه انواع سرور اچ‌پی HP Server

سرورهای سری (Tower (ML

بهترین ویژگی این سری از سرورها عدم وابستگی و نیاز به رک و استقرار به صورت تاور است هرچند می‌توان داخل رک نیز قرار داد. این سری در شرکت‌ها و مجموعه‌های کوچک و معمولی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ازنظر کارایی سری DL کارآمدتر هستند. با این وجود می‌توان کانفیگ موردنظر را تا حدی پیاده‌سازی کرد. مدل‌های  ML100 و ML300 در دسته‌بندی این سری قرار می‌گیرند.

ارائه انواع سرور اچ‌پی HP Server

سرورهای سری (Blade (BL

سری Blade بصورت تیغه‌ای هستند و به صورت کاملا فشرده و ماژولار طراحی شده‌اند. این سرورها در رک به صورت مجموعه‌ای قرار می‌گیرند. تعداد ۸ یا ۱۶ عدد از این سرورها در محفظه‌های مخصوصی با عنوان C7000 و C3000 قرار گرفته و داخل رک نصب می‌شوند. قابلیت انعطاف بالا و ساختار متفاوت، موجب کاهش هزینه‌های دیتاسنترها و بالا رفتن کیفیت سرویس‌دهی شده است.

ارائه انواع سرور اچ‌پی HP Server